Nejlepší kamarádi nás studentů (fejeton)

12. září 2015 v 18:24 | Kamila Kamila |  Slovotrysky

Když tak sleduji společnost mladých lidí kolem mě, mám z nás smíšené pocity. Jsme samy sebou nebo jsme chameleoni?

Nejprve přidejte trochu slovíčkaření, prosím:

Kavárna. Kavárna je příjemné místo, kam si člověk může jít odpočinout, dát si kávu nebo čaj, limonádu či kakao, nějaký zákusek...prostě něco na chuť. Může si tam číst, učit se, bavit se, pracovat. Může si tam jít s mámou, dětmi, kamarády či kolegy.
Kafírna. Na první pohled by se mohlo zdát, že se tam děje to stejné. Děje. Akorát v kafírně může člověk narazit na nekonečné nabídky nejrůznějších druhů kávy. Kafírna rovná se "Pochutnám si na kávě, protože jsem kávový labužník a kávu prostě miluji!"

Jak se lidé vlastně naučili pít kávu? Z dětské nechuti jsme najednou přešli ke gurmánství. Chťové pohárky se mění, ale opravdu se najednou změnili všem studentům při nástupu na střední školu, a káva společně s cigaretami se teď stali našimi nejlepšími kamarády? Kamarády, kteří si od nás neustále půjčují peníze a nevrací je. Chceme takové?

"Víte, já kávu miluju!... Vlastně ji nesnáším. Je mi po ní trochu blbě, ale dostanu se díky ní do lepší společnosti!"

Když tak sedím na kafírně a popíjím latté, protože po každém doušku kávy bych musela poprskat všechny intelektuály sedící u stolu, aby mi hořkostí neodumřela ústa, tiše sleduji společnost a bavím se tím, jak my, adolescenti, ovládáme svoji mimiku, aby se nám obličej nezkroutil do nelidské podoby pokaždé, když se naše rty dotknou oné tmavé tekutiny, nebo když posloucháme inteligentní a prozíravé řeči studentů vysokých škol a konzervatoristů, kteří už opustili zdi zdejšího gymplu, čtvrťáků či místních boskovických celebrit.
Chlapci posedávají u stolu a rozprávějí o různých společenských problémech či událostech, až se jim kouří od úst. Na stolku leží tabák, který nějaký vysokoškolák hodil jen tak do davu, aby si z něj mohli všichni skupinově ubalit. Chlapci, kteří si ubalit neumí, mají své vlastní zásoby, a nebo jim prostě ubalí někdo jiný.
Dívky hovoří o tom, jakéže šaty si tentokrát vezmou na taneční, nebo mluví o chlapcích, případně se k nim připojují.
Vše voní kávou, smrdí kouřem a všichni se náramně baví.

Kávu miluji, nesnáším ji, mám teď skvělé kamarády.
Tabák miluji, nesnáším ho, mám teď skvělé kamarády.

2014
-KK.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lady Stardust Lady Stardust | 20. srpna 2017 v 20:56 | Reagovat

Hezký...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama